Aktywność Ciało Gościnne wpisy Odchudzanie Zdrowie

Bieżnia – Doświadczenia Piotrka

Robert
Napisane przez Robert

Bieżnia – Doświadczenia Piotrka 

Hej, mam na imię Piotrek i chciałbym się podzielić z Wami moimi doświadczeniami z bieżni. Chciałem napisać do Was o tym w komentarzach, ale za dużo chyba by tego wyszło, a wydaje mi się, że moje porady przydadzą się Waszym Czytelnikom (są „z życia wzięte” :)))

leczenie zwyrodnienia stawów

Tak jak napisaliście w serii artów o bieżni – rozgrzewka to podstawa. Ja także zawsze zaczynam od rozgrzewki. Jednak moim celem jest przede wszystkim trening siłowy, a ten zawsze wykonuję przed bieganiem na bieżni. Bieżnia kończy moją wizytę na siłowni, nie ją zaczyna. Podczas podnoszenia ciężarów nadwyrężam mój zapas glikogenu, dzięki czemu wysiłek na bieżni znacznie skuteczniej spala tłuszcz. Odwrotne postępowanie – najpierw bieżnia, potem podnoszenie ciężarów jest bezsensowna.

Wtrącenie Redakcji: Dla przypomnienia wrzucamy też nasze artykuły:

Bieżnia dla początkujących – plan treningowy

Bieżnia dla średnio zaawansowanych – plan treningowy

Bieżnia dla zaawansowanych – plan treningowy

Bieżnia dla zapracowanych

Bieżnia – Piramid Power

Wracając do rozgrzewki na bieżni (już po treningu siłowym) – moja trwa około 10 minut, z rosnącym tempem i intensywnością. Zaczynam od chodu i średnio co dwie minuty zwiększam tempo, aż do biegu. Celem jej jest wstępne przygotowanie układu sercowo-naczyniowego oraz aparatu kostno-szkieletowego do właściwego wysiłku. 

Jeśli nastawiam się typowo na spalenie tkanki tłuszczowej, to wówczas czeka mnie dłuższe spotkanie 3 stopnia z bieżnią:) Ja zielona kawa odchudzaniewolę opcję dłuższego, ale umiarkowanego treningu, nie przepadam za treningiem interwałowym…

 Obliczamy tętno max!

Zaczynam od obliczenia swojego tętna max i dopasowuję taką prędkość, aby zachować wysiłek  z intensywnością około 75 % tętna maksymalnego. Na moim przykładzie wygląda to tak: mam 30 lat, moje tętno max wynosi 220 – wiek, czyli 220 – 30 = 190 uderzeń serca na minutę. Intensywność z jaką powinien ćwiczyć wynosi więc około 140 uderzeń serca na minutę (75 % Hrmax). Stałe tempo jest bezpieczne, nie powoduje (przynajmniej u mnie) skoków ciśnienia i zasapania. Ale, oczywiście, dla osób, które lubią biegać, interwały są jak najbardziej wskazane.

Na początku mój trening na bieżni trwał około 20 – 25 minut, należy dążyć jednak do treningu 50-60 minutowego – jest on optymalny i ma najlepsze efekty:) Ale nie od razu Rzym zbudowano… :-)

Tak jak napisaliście – bez szpanu, szarżowania i popisów, bo wtedy zmarnuje Wam się karnet na siłownię… O kontuzję i przetrenowanie nietrudno w takich sytuacjach.

Moje tempo to w zależności od dziennej kondycji: 4.5 – 6.5 bpm – nigdy więcej. Jeśli chcę sobie utrudnić, zmieniam kąt nachylenia bieżni, nigdy tempo :-) Tak jest spokojniej, a z kątem nachylenia 15 % – czyli najwyższym na mojej bieżni – uwierzcie mi, jest dostatecznie trudno i wysiłkowo…

Pozdrawiam wszystkich bywalców siłowni i życzę wytrwałości, tym bardziej, że lato i plaża tuż tuż!
Piotrek :)

Żródła
https://www.google.pl/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fil6.picdn.net%2Fshutterstock%2Fvideos%2F12264143%2Fthumb%2F1.jpg%3Fi10c%3Dimg.resize(height%3A160)&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.shutterstock.com%2Fvideo%2Fclip-11371493-stock-footage-animated-video-cartoon-color-cartoon-a-woman-likes-to-run-in-the-sports-hall-a-woman-runs-on-a.html&docid=jw0aLdlLYegsgM&tbnid=TIo5dOdSslQh-M%3A&w=852&h=480&bih=799&biw=1440&ved=0ahUKEwj45aqkg7zNAhXMKiwKHbF7DoMQMwggKAQwBA&iact=mrc&uact=8


O Autorze

Robert

Robert

Zostaw Komentarz

CommentLuv badge

Close
Przeczytaj inne:
Bezpieczny trening dla otyłych – na dobry początek.

Bezpieczny trening dla otyłych - na dobry początek. Witajcie. Dzisiaj, zgodnie z obietnicą, przedstawię Wam jeden z bezpieczniejszych treningów, przeznaczonych...

Zamknij