Aktywność Ciało Zdrowie

Zakwasy – Czy można im zapobiec? Znamy odpowiedź!

Piotrek
Napisane przez Piotrek

Czy można zapobiegać zakwasom? Pytanie, na które znamy odpowiedź!

Większość z Was wie, co to znaczy mieć zakwasy… Wiecie, co to znaczy ból mięśni.
 I większości z Was na pewno nie spodobał się ten stan. Nie czuliście się dobrze z tym bólem. Ból ten nie raz z pewnością także pokrzyżował Wam plany treningowe. Jak temu zaradzić? Jak zapobiegać powstawaniu zakwasów?

Na początek może troszkę teorii.

Co to są zakwasy?

Zakwasy, to inaczej zespół opóźnionego bólu mięśniowego (Postexercise Muscle Soreness lub DOMS – delayed onset muscle soreness).

Runmagedon - SupleNaTakZazwyczaj są one kojarzone (błędnie zresztą) z gromadzeniem się w mięśniach kwasu mlekowego. To jednak nie kwas mlekowy jest przyczyną zakwasów.

Zanim dowiecie się co tak naprawdę jest przyczyną, sprawdźcie jak niektórzy radzą sobie z zakwasami – Runmageddon wyzwanie dla Supermocarzy?

Istnieją zasadniczo dwie fazy bólu, z których pierwsza jest odczuwana bezpośrednio po treningu, a druga następnego dnia po treningu. Pierwsza jest spowodowana przez gromadzenie się kwasu mlekowego w mięśniach, a druga – mikrouszkodzeniami mięśni, nieprzygotowanych do wysiłku fizycznego.  

Zakwasy pojawiają się zazwyczaj po treningu czy jakimkolwiek wysiłku fizycznym, kolejnego dnia, a nawet dwa dni po nim, a kwas mlekowy usuwany jest z tkanki mięśniowej, dzięki krwi, już po godzinie lub dwóch od wysiłku. Przyczyną bólu mięśni jest faza druga, a synteza nowych białek jest jedynym sposobem, aby naprawić lub poprawić stan mięśni i zatrzymać obrzęk i ból.

Zakwasy mogą utrzymywać się nawet do 7 dni od ćwiczeń, w zależności od odporności Waszych mięśni. W tym czasie mięśnie nie tylko się regenerują, lecz także wzmacniają. Taki rodzaj bólu nie jest „zły” – oznacza, że organizm zaczyna „działać”.

Ale ból to ból. Jest denerwujący, szczególnie wtedy, kiedy krzyżuje nam plany treningowe i nie pozwala ćwiczyć drugiego dnia… kiedy utrudnia zdolność do kontynuowania pracy, a nawet wpływa na codzienne życie.
I znając przysłowie „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, zadałem sobie pytanie…

O Autorze

Piotrek

Piotrek

Zostaw Komentarz

CommentLuv badge

Close
Przeczytaj inne:
Kolacja po treningu – szybki mini poradnik

Kolacja po treningu – szybki mini poradnik Wielu z Was aktywność fizyczną uprawia zazwyczaj wieczorem, po pracy. Aktywność ta ma...

Zamknij